Committee Members


Next: Speakers »

« Previous: Collaborators


This page contains all the SIGGRAPH Art Show committee members from 1980 to the present.

Search by artist last name or artist collective or organization name:






Victor Acevedo


     Committee Member:
     Custom Committee:
     Artworks:

     Writings:




Ed Anderson


     Committee Member:










Stephanie Bacon


     Custom Committee:


Leslie Balkany


     Committee Member:


Annette Barbier


     Custom Committee:


Stephen Beck


     Committee Member:
     Artworks:






Peter Beltamacchi


     Committee Member:










Maxine D. Brown


     Committee Member:
     Collaborations:


Paul Brown


     Art Papers Chair:
     Committee Member:
     Jury Member:
     Artworks:

     Writings:








Marc Canter


     Committee Member:


Heitor Capuzzo


     Writings:

     Speakers:


Michael Carpenter


     Custom Committee:


Rachel E. Carpenter


     Art Show Administrator:
     Committee Member:


Loren Carpenter


     Committee Member:
     Artworks:




Jennifer Chen


     Custom Committee:






Nancy Ciolek


     Committee Member:


Fred Clark


     Custom Committee:


Ron Clark


     Committee Member:


Del Coates


     Committee Member:


Donna Cohen


     Committee Member:


Tracy Colby


     Committee Member:
     Custom Committee:
     Artworks:




Jon Cone


     Committee Member:




Lori Crawford


     Committee Member:
     Custom Committee:




Joanne P. Culver


     Chair:
     Committee Member:
     Custom Committee:
     Jury Member:
     Artworks:


Claudia Cumbie-Jones


     Custom Committee:
     Artworks:










Frank Dietrich


     Committee Member:
     Jury Member:
     Artworks:

     Writings:


Margaret Dolinsky


     Custom Committee:
     Writings:


Terry Dowd


     Committee Member:




KC Dunstan


     Custom Committee:










Heather Elliott-Famularo


     Art Show Administrator:
     Committee Member:
     Jury Member:
     Artworks:


Robert Epp


     Committee Member:




Louise Etra


     Committee Member:
     Artworks:


Linda Ettinger


     Committee Member:
     Writing Reviewer:


Dale Fahnstrom


     Committee Member:
     Custom Committee:








Chris Ford


     Custom Committee:




Radhika Gajjala


     Custom Committee:


Charles Garoian


     Custom Committee:




Gregory P. Garvey


     Committee Member:
     Jury Member:
     Artworks:

     Writings:


Darcy Gerbarg


     Chair:
     Committee Member:
     Custom Committee:
     Artworks:


Phil Getto


     Committee Member:


Carol Gigliotti


     Committee Member:
     Writings:


Thom Gillespie


     Custom Committee:


Copper Frances Giloth


     Chair:
     Co-Chair:
     Committee Member:
     Custom Committee:
     Jury Member:
     Artworks:


Madge Gleeson


     Artworks:




Sue Gollifer


     Chair:
     Committee Member:
     Custom Committee:
     Custom Committee:
     Jury Member:


Julian E Gomez


     Art Show Administrator:
     Committee Member:








Lorna Goulden


     Committee Member:


Gay Graves


     Committee Member:


John Grimes


     Chair:
     Committee Member:
     Jury Member:


Lucia Grossberger


     Committee Member:
     Artworks:


Rob Grossman


     Committee Member:


Howard Gutstadt


     Committee Member:
     Artworks:




Aaron Halifax


     Custom Committee:


Hitomi Hasegawa


     Committee Member:








Saoirse Higgins


     Artworks:






Robert Holzman


     Committee Member:


Kristina Hooper


     Committee Member:
     Custom Committee:




1 2 3 Next › Last »